Biel chess 2011 LIVE!

Live games with computer analysis

The 44th Biel Chess Festival will take place from 18th to 29th July in Biel, Switzerland. The main event is the Accentus Grandmaster Tournament which will be a six-player double round robin. Magnus Carlsen (NOR), Maxime Vachier-Lagrave (FRA), Alexei Shirov (ESP), Fabiano Caruana (ITA), Alexander Morozevich (RUS) and Yannick Pelletier (SUI) will participate. Games will be live daily at 14:00 CET.

Live chess broadcast powered by ChessBomb and Chessdom

Sigeman chess tournament LIVE!

Computer analysis by Stockfish

Sigeman and Co chess tournament with Shirov, Wesley So, Anish Giri, Hans Tikkanen, Nils Grandelius, and Jonny Hector will be live with computer analysis by Stockfish (ELO 3121).

GM Ipatov has just received his Grandmaster title, and to celebrate it he will be joining for live commentary for the first round and later for Bazna Kings.

Round 2 starts today, June 11th, at 14:00 CET. Expect daily live coverage and also updates at the Chess videos section of Chessdom.

Live chess broadcast powered by ChessBomb and Chessdom

U.S. Chess Championships LIVE!

Live games with computer analysis on Chessbomb platform

The 2011 U.S. Chess Championship and 2011 U.S. Women’s Championship are taking place April 13-28 at the Chess Club and Scholastic Center of Saint Louis (CCSCSL).

These two prestigious events are being held concurrently, and each features the largest per capita prize fund in history. More than $230,000 is at stake in both events.

Daily live games with computer analysis are available on the Chessbomb platform

Live chess broadcast powered by ChessBomb and Chessdom

Russian Team Chess Championship LIVE!

One of the strongest chess leagues with computer analysis

Caruana, Rublevsky, Ivanchuk, Vitiugov, Savchenko, Movsesian, Nepomniachtchi, Tomashevsky, Anish Giri, Ponomariov, Motylev, and many others live from one of the strongest chess leagues – the Russian Team Chess Championship.

Live chess broadcast powered by ChessBomb and Chessdom

Round 1

1 Атом - 12 Югра 1½:4½

GM Chadaev Nikolai 2573 - GM Rublevsky Sergei 2678 ½ – ½

FM Grishchenko Sergey 2475 - GM Dreev Aleksey 2697 0 – 1

FM Nakhapetiane Pogos 2495 - GM Zhigalko Sergei 2680 ½ – ½

Manukyan Sargis V 2272 - GM Sjugirov Sanan 2643 0 – 1

GM Kalugin Sergey V 2390 - GM Pridorozhni Aleksei 2542 ½ – ½

Rodin Dmitrij 2442 - GM Kabanov Nikolai 2524 0 – 1

2 СПбШФ - 11 НИУ “БелГУ” 4½:1½

GM Ivanchuk Vassily 2779 - GM Savchenko Boris 2616 1 – 0

GM Vitiugov Nikita 2720 - GM Malaniuk Vladimir P 2494 ½ – ½

GM Movsesian Sergei 2716 - IM Danin Alexandre 2543 1 – 0

GM Zvjaginsev Vadim 2663 - GM Smirnov Pavel 2539 ½ – ½

GM Khairullin Ldar 2634 - GM Ivanov Alexander Al 2460 1 – 0

GM Matlakov Maxim 2625 - IM Bogdanovich Stanislav 2512 ½ – ½

3 Клуб им. М.И.Чигорина - 10 Экономист – СГСЭУ 2 : 4

GM Shimanov Aleksandr 2550 - GM Nepomniachtchi Ian 2729 ½ – ½

GM Popov Valerij 2565 - GM Eljanov Pavel 2724 0 – 1

GM Ionov Sergey 2541 - GM Tomashevsky Evgeny 2707 ½ – ½

GM Lintchevski Daniil 2539 - GM Alekseev Evgeny 2688 ½ – ½

IM Anisimov Pavel 2532 - GM Andreikin Dmitry 2686 ½ – ½

GM Levin Evgeny A 2472 - GM Moiseenko Alexander 2673 0 – 1

4 ШСМ – 64 - 9 Политехник 4½:1½

GM Caruana Fabiano 2716 - GM Bocharov Dmitry 2595 1 – 0

GM Giri Anish 2690 - GM Maletin Pavel 2584 ½ – ½

GM Riazantsev Alexander 2679 - GM Kokarev Dmitry 2576 ½ – ½

GM Potkin Vladimir 2653 - GM Kryakvin Dmitry 2573 1 – 0

GM Grachev Boris 2675 - GM Ovetchkin Roman 2487 ½ – ½

GM Najer Evgeniy 2638 - GM Vokarev Sergey 2455 1 – 0

5 ОСДЮСШОР Кемерово - 8 ЕГУ – ПЕРСПЕКТИВА 2½:3½

GM Nevostrujev Vladimir 2475 - GM Frolyanov Dmitry 2610 ½ – ½

IM Sitnikov Dmitrij 2470 - GM Zontakh Andrey 2568 ½ – ½

IM Pokazanjev Nikolai 2423 - GM Vysochin Spartak 2526 0 – 1

Konyshev Artem 2379 - IM Airapetian Gor 2460 0 – 1

Kljucharev Sergey 2375 - IM Gladyszev Oleg 2482 ½ – ½

WFM Cheremnova Tamara 2221 - Venevtsev Andrey 2330 1 – 0

6 Ямал - 7 Томск- 400 ½ :5½

IM Potapov Pavel 2474 - GM Ponomariov Ruslan 2743 ½ – ½

IM Kuznetsov Viktor 2427 - GM Motylev Alexander 2677 0 – 1

FM Zolotukhin Valery 2338 - GM Inarkiev Ernesto 2674 0 – 1

FM Belyakov Bogdan 2301 - GM Bologan Viktor 2671 0 – 1

FM Gafner Evgeny J 2296 - GM Khismatullin Denis 2662 0 – 1

WFM Semenova Elena 2170 - GM Kurnosov Igor 2653 0 – 1

Grischuk – Carlsen LIVE!

Live commentary by IM Miodrag Perunovic

Grischuk – Carlsen, live commentary from Tata Steel 2011 by IM Miodrag Perunovic.


Wang Hao – Nakamura LIVE!

Live commentary by IM Miodrag Perunovic

Wang Hao – Nakamura, live commentary from Tata Steel 2011 by IM Miodrag Perunovic.


Nakamura – Kramnik LIVE!

Live commentary by IM Miodrag Perunovic

Nakamura – Kramnik, live commentary from Tata Steel 2011 by IM Miodrag Perunovic.